Hoppa till innehåll
VERKSAMHET VERKSAMHET

Biblioteket ligger under verksamheten Kultur och Fritid i Ulricehamns kommun.

VI JOBBAR PÅ BIBLIOTEKEN I ULRICEHAMNS KOMMUN VI JOBBAR PÅ BIBLIOTEKEN I ULRICEHAMNS KOMMUN

Stadsbiblioteket & filialer

Enhetschef Bibliotek, filialföreståndare Blidsberg
Anna-Lena Johansson
annalena.johansson@ulricehamn.se
0321-59 51 53

IT-bibliotekarie, lokal litteratur
Sofia Carlenberg 
sofia.carlenberg@ulricehamn.se
0321-59 51 52

Barnbibliotekarie, programansvarig
Britt Dahlström
britt.dahlstrom@ulricehamn.se
0321-59 51 54, 59 51 75

Biblioteksassistent, ekonomi
Carina Forsberg
carina.forsberg@ulricehamn.se
0321-59 51 56

Biblioteksassistent/bokuppsättare
Inger Gotting
inger.gotting@ulricehamn.se
0321-59 51 55

Biblioteksassistent, barnprogramansvarig
Gisela Hellstrand
gisela.hellstrand@ulricehamn.se
0321-59 51 54

Biblioteksassistent, katalogansvarig
Marianne Johansson
marianne.johansson2@ulricehamn.se
0321-59 51 57

Barnbibliotekarie, filialföreståndare Hökerum, systemansvarig
Petra Josefsson
petra.josefsson@ulricehamn.se
0321-59 51 55

Bibliotekarie, katalog, Blidsbergs filial
Malin Lindén
malin.linden@ulricehamn.se
0321-59 51 57

Bibliotekarie, Boken kommer, talböcker, programansvarig
Nancy Lindström
nancy.lindstrom@ulricehamn.se
0321-59 51 52

IT-bibliotekarie, systemansvarig, Daisy direkt, Filialföreståndare Grönahög
Anna-Karin Svensson (tjänstledig)
annakarin.svensson@ulricehamn.se
0321-59 51 52 (stadsbiblioteket), 0321-762 04 (Grönahög)

 

Övriga filialer

Filialföreståndare Gällstad, Älmestad
Lena-Britt Cederblad
lenabritt.cederblad@ulricehamn.se
0321-59 51 63 (Gällstad), 0321- 59 55 55 (Älmestad)

Filialföreståndare Trädet
Aina Johansson
aina.johansson@ulricehamn.se
0321-59 51 64

Filialföreståndare Dalum, Timmele
Anette Rosell
anette.rosell@ulricehamn.se
0321-59 51 67 (Timmele)
0321- 59 51 60 (Dalum)